Kdo je vlastně Mark Zuckerberg
Facebook

Kdo je vlastně Mark Zuckerberg

30.10.2015

Geniální student Harvardu

Zakladatelem Facebooku je Mark Elliott Zuckerberg, bývalý student Harvardovy univerzity, která byla založena roku 1636 a je nejstarší univerzitou na území Spojených států amerických (dále jen USA). Sídlí ve městě Cambridge, ve státě Massachusetts v bostonské aglomeraci, a právem patří k nejprestižnějším univerzitám na světě. Studuje zde přes 20 tisíc studentů z celého světa.

Mark Elliot Zuckerberg se narodil v roce 1984 s městečku White Plains ve státě New York na severu USA. Jeho otec, Edward Zuckerberg, byl zubař. Jeho matka Karen pracovala jako praktická lékařka a psychiatrička. Mark měl celkem tři sourozence, sestry Randi, Donnu a Arielle.

Dětství IT odborníka

Mark odmalička rozvíjel svůj zájem o počítače. Když mu bylo 12 let použil počítač Atari Basic kvytvoření chatovacího programu, který nazval Zucknet. Jeho otec používal tento program v ordinaci pro komunikaci svých pracovníků. Program fungoval také jako jednoduché CRM. Velmi rád Mark programoval i jednoduché hry pro své kamarády.

Pro rozvoj talentu najali jeho rodiče privátního počítačového lektora Davida Newmana, který docházel na „doučování“ Marka jednou týdně.

Zuckerberg později studoval na Phillips Exeter Academy, což byla exkluzivní přípravka i střední škola zároveň, v New Hampshire. Zde Mark vynikal v šermu, v literatuře i účetnictví. Na střední škole také naprogramoval hudební software Pandora, který později nazval Synapse. Tento program byl natolik unikátní, že na základě umělé inteligence rozpoznal hudební preference svého uživatele. Několik společností, jako například Microsoft, chtělo tento jeho software koupit včetně toho, že nabízelo Markovi práci ještě před ukončením střední školy. Všechny nabídky ale Zuckerberg odmítl.

Po „maturitě“ na Exeter Academy v roce 2002, nastoupil Zuckerberg na Harvard2. Už ve druhém ročníku si rozvinul svou reputaci vývojáře rychlého softwaru na americké půdě. Zároveň to bylo v době, kdy vytvořil svoji první sociální síť s názvem Course Match. Studenti v ní mohli jednoduše sledovat složení tříd pro jednotlivé semináře a změny v rozvrzích.

Facemash

V říjnu 2003 následoval Facemash, ve kterém byli studenti ostatními uživateli hodnoceni podle svého vzhledu. Tento projekt zaznamenal mezi spolužáky velký úspěch, ale protože se Zuckerberg dostal k databázi fotografií neoprávněně, jelikož se naboural do univerzitního systému, který byl zabezpečen, byla síť vypnuta.

Na základě úspěchů a známosti svých projektů, přitáhnul k sobě pozornost svých spolužáků – programátorů. Spolu s těmito studenty – Divya Narendra a dvojčata Cameron a Tyler Winklevoss, začali pracovat na myšlence sociální sítě, kterou nazvali „Harvard Connection.“ Síť měla sloužit studentům jako informační databáze a zároveň měla sloužit také jako seznamovací chat pro elitu Harvardu.

Zuckerberg sice pomáhal s projektem, ale jeho hlavní vizí a cílem se stalo vytvoření sociální sítě, kam by lidé mohli umísťovat své fotografie, sdílet své pocity a vzájemně na sebe reagovat.

Proto z projektu brzy vystoupil a začal spolupracovat s kamarády Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem. Zuckerberg a jeho přátelé vytvořili síť, která umožňovala svým uživatelům vytvářet jejich vlastní profily, nahrávat fotografie a komunikovat s ostatními uživateli. Skupina spustila stránku, kterou nazvali „The Facebook“. Stránka byla pro studenty Harvardu spuštěna v únoru 2004. Po druhém ročníku se Zuckerberg rozhodl odejít z univerzity.

Školu tedy nedokončil a začal na Facebooku pracovat na plný úvazek. Zároveň společnost přestěhoval do Palo Alto3 v Kalifornii.

Zuckerbergova sláva začala stoupat, stejně jako rostla obliba Facebooku. V roce 2007 se ve svých 23 letech stal nejmladším dolarovým miliardářem na světě a v roce 2010 ho časopis Time vyhlásil osobností roku. Mezi 30 nejbohatších lidí světa se Zuckerberg dostal v květnu 2012, kdy jeho jmění dosahovalo 19 miliard dolarů.

V prosinci 2010 podepisuje Zuckerberg projekt „Giving Pledge“, kde se dárce zavazuje, že v průběhu svého života daruje alespoň 50 % svého majektu na charitu.

Podle různých zdrojů si Zuckerberg jen za rok 2012 vydělal téměř 2,3 miliardy dolarů, což ho zařadilo na první místo mezi CEO velkých amerických firem. Po vzoru amerických miliárdářů, věnuje Zuckerberg pravidelně nemalou část svého majetku charitě. Za rok 2013 věnoval na dobročinné účely přes 992 milionů dolarů, když převedl na charitativní organizaci Silicon Valley Community Foundation 18 milionů akcií Facebooku.

Dne 18. května 2012 udělal Zuckerberg jeden ze zásadních životních kroků. Toho dne uvedl společnost Facebook na burzu NASDAQ. Ten samý den se společnost rázem dostala v ocenění IPO4 při hodnotě 38 USD / akcii až na hodnotu 103 miliard dolarů. Nasbírala tak při prvním dnu 16 miliard dolarů, což je do této doby největší IPO v historii internetových společností. Po počátečních dnech obchodování se sice hodnota akcií proti očekávání propadla, ale vývoj do budoucna naznačil, že tento propad nebude trvat dlouho.

Hned druhý den, 19. května 2012 se Mark Zuckerberg oženil se svou dlouholetou přítelkyni Priscillou Chan.

Mark Zuckerberg je člověk, který ve svých 20 letech stvořil virtuální svět, který dnes používá více jak 1,5 miliardy lidí na celém světě. Je držitelem více než čtvrtiny akcií společnosti a ponechává si kontrolu nad 57% akcií s hlasovacím právem.

Zuckerberg je ve Facebooku zodpovědný za celkové řízení společnosti a za produktové portfolio, které Facebook nabízím svým zákazníkům. Také vede oddělení pro návrh služeb a oddělení pro rozvoj služeb, základních technologií a celou infrastrukturu Facebooku.

Zajímavostí také je, že Zuckerberg neustále nosí každý den stejné šedé triko. Když se ho média několikrát ptala, proč tomu tak je, odpověděl, že se snaží eliminovat počet malých nedůležitých rozhodnutí ve prospěch těch velkých a pro světovou komunitu mnohem potřebnějších.

Vizionář

0

Sledujte Zdeněk Blažek na sociálních sítí.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *